piątek, 2 czerwca 2017

Pył Ziemi - Rafał Cichowski

Autor: Rafał Ciechowski
Tytuł: Pył Ziemi 
Liczba stron: 320

Wydawnictwo SINE QUA NON     XXIV wiek. Koniec świata. Koniec naszej życzliwej planety. W kosmos zostaje wystrzelony Yggdrasil - statek, który ma za zadanie utrzymanie ludzi przy życiu. Cała ludzkość, jej los, oddany "w ręce" technologii. 70 milionów osób na pokładzie. Bez domu. Bez przyszłości. Bez prawa rozmnażania się. 70 milionów sierot Ziemi, które muszą znaleźć dla siebie inny dom, inną planetę, której jeszcze nie zdążyli unicestwić. 
   Radzą sobie świetnie. Podczas podróży stali się nieśmiertelni - wyeliminowali każdy defekt ciała ludzkiego. Koniec z chorobami. Koniec ze śmiercią. Koniec z każdą słabością. Koniec także z normalnością życia codziennego. Koniec z miłością - tą fizyczną. Jeden cel - znaleźć nowy dom dla ludzi, którzy zapomnieli już jak to jest stać w deszczu, jakie to uczucie oglądać zachód słońca, jakie emocje towarzyszą kiedy patrzy się na nowo narodzone dziecko - własne dziecko. 

    Mija 700 lat, para nieśmiertelnych ludzi - Lilo i Rez - wracają na opuszczoną setki lat wcześniej  Ziemię. Są pewni, że nie znajdą żadnej żywej istoty. Mają jeden cel -odnaleźć tajemniczą Bibliotekę Snów. Biblioteka Snów to miejsce, gdzie zapisano każde wspomnienie ludzkości. Każdą minutę. Każdą sekundę. Ogromna skarbnica wiedzy. Ale czy warto wiedzieć o wszystkim ? Życie osób pozostałych na statku zależy od powodzenia misji dwojga młodych ludzi. Cóż, niemałą niespodziankę sprawiła im Ziemia, kiedy natknęli się na ludzi ! Przez setki lat, Ziemia wcale nie umarła. Ludzie dalej zamieszkiwali jej terytorium. 

    Lilo i Rez mają sporo przygód i kilka razy znajdują się w naprawdę nieciekawych sytuacjach. Natrafiają na samozwańczego Lorda Jacka, który włada bardzo dobrze odtworzoną kopią wiktoriańskiego Londynu. Jest trochę szalony - owszem. Ale da się go lubić i w połączeniu ze specyficznym humorem towarzyszącym Rezowi i Lilo, całość dopełnia się świetnie.  Jack, jego pełne przepychu bale, a za murami slumsy, w których ktoś morduje prostytutki. Cudownie prawda ? 

    Trafiają także do Aurory, tu się dopiero dzieje ! Rodzina Jacka, historia pełna intryg i przepychanek, gdzie aby dojść do władzy trzeba iść po trupach. A jaki kolor ma zachód słońca ? Cóż, głosujmy! Gdzieś pośrodku tego dziwnego świata, wytworzonego w Aurorze, jest ona - Biblioteka Snów. Tylko czy naprawdę warto poświęcać wszystko by do niej dotrzeć i poznać wspomnienia świata, od którego tak dawno się odcięli ? Czy przeszłość może zniszczyć ? Czy jest jeszcze dla nich przyszłość ?     Cała historia i pomysł na nią są świetne. Jednak jak dla mnie, wiele w niej niedociągnięć. Wiele irytujących sytuacji. Denerwowały mnie też dialogi, które nie są od początku zrozumiałe i ciutkę za późno wytłumaczone, a także dziwna rzecz - dlaczego Lilo jest tam tak mało ważna ? 
  Ogólnie książkę polecam, ponieważ poruszonych zostało w niej wiele problemów w zupełnie inny sposób. Pół żartem, pół serio możemy odczytać z niej wiele ciekawych treści, które przez pewien czas będą fruwały nam w głowie. 
Najlepiej, jeśli sami wyrobicie sobie zdanie na jej temat ;) ! Myślę, że to jedna z tych książek, które się lubi, bądź nie. Dla mnie - jest w porządku. A dla Was ? "Człowiek nie jest zaprogramowany, żeby żyć w nieskończoność. Ale powinien mieć szansę, żeby zobaczyć zachód słońca. Zmoknąć w deszczu." 

"Światło jest najjaśniejsze, gdy otacza go ciemność." 
Za egzemplarz do recenzji dziękuję 5 komentarzy:

 1. Uwielbiam takie klimaty! Muszę przeczytać tę książkę ^^

  Pozdrawiam:
  adventureinthelibrary.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna recenzja! Czekam na kolejne ❤

  http://zofiawkrainieksiazek.blogspot.gr/?m=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Książeczki nie znam, ale ta szczerze mówiąc bardzo mnie intryguje :)
  Skryta Książka

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo, ale to bardzo mnie zaciekawilaś tą recenzją. Co prawda apokaliptyczna przyszłość trochę mnie przeraża, ale dalszy ciąg jest dla mnie jak najbardziej ciekawy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chcę ją przeczytać, nawet kiedyś miałam tą książkę w koszyku, ale potem zrezygnowałam, nawet nie pamiętam czemu :D Nie mniej jednak fabuła jest niezwykle intrygująca. :)

  http://pomiedzyrozdzialami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń